Czy Mirtor to psychotrop?

Tak, Mirtor to lek psychotropowy.


Temat jest powiązany z: https://medyk.online/lek/mirtor/czy-mirtor-to-psychotrop

Dostałam go od lekarza na sen i trochę na poprawę nastroju, ale szczerze mówiąc, nie wiem, co to za substancja i czy to znaczy, że jestem na psychotropach. Bo jak się mówi „psychotropy”, to mi się kojarzy z jakimiś mocnymi dragami. No i trochę się cykam, bo jak to psychotrop, to czy ja teraz jestem jakoś na „leczeniu psychiatrycznym”? Jak ktoś brał, to niech napisze, jak się po tym czujecie. Dzięki!

Oj, dziewczyno, no pewnie, że to psychotrop! Ale to nie tak, że to jakieś „mocne dragi”, bo ludzie zawsze sobie wyobrażają, że jak coś jest psychotropowe, to od razu robi z człowieka zombie albo że się lata jak na jakichś dopalaczach. No bez przesady!

Ja brałam Mirtor przez pół roku, jak mi lekarz przepisał, bo miałam problem z zasypianiem i ogólnie byłam zmęczona życiem. I powiem Ci tak – pierwsze dni to było niezłe przeżycie. Jakby mi ktoś cegłą w łeb dał, spałam jak zabita, budzik dzwonił, a ja jakby mnie przerzuciło w inny wymiar. Potem się trochę unormowało, ale ogólnie – to nie jest lek, po którym będziesz jakaś nie wiadomo jak „na psychotropach”. To po prostu lek na głowę, na depresję i na sen, a że działa na układ nerwowy, to oficjalnie się nazywa psychotropowy. Ale nie, nie znaczy to, że masz teraz wypis „chora psychicznie”, spokojnie!

Jak Ci lekarz przepisał, to znaczy, że masz go brać i się nie zastanawiać, czy jest psychotropem, czy nie. Ważne, żeby Ci pomógł. A jakbyś miała jakieś dziwne objawy – to do lekarza, a nie na forum, bo tu każdy ma inne doświadczenia. Ale serio, nie panikuj, to normalny lek, miliony ludzi to biorą i żyją. Trzymaj się!

Dorzucam zdjęcie moich opakowań Mirtoru 15 mg. Przez lata odstawiałem już Eliceę, Seronil i Wellbutrin XR. Stopniowo zmniejszałem dawki, później brałem lek co drugi dzień i po kilku tygodniach kończyłem. Przy każdym odstawianiu coś odczuwałem, ale Mirtor jak dotąd przebił wszystko.

Po pomoc zgłosiłem się przede wszystkim z powodu lęków, a nie depresji. Miałem też straszne problemy ze snem i tutaj Mirtor przez jakiś czas naprawdę pomagał. Ostatecznie postanowiłem jednak się z nim pożegnać, szczególnie że znalazłem lek, który skutecznie pomaga mi na lęki — Spamilan. Mirtor brałem łącznie przez siedem miesięcy.

Odstawiam go głównie przez wagę. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy przytyłem około 14 kg. Już wcześniej miałem nadwagę, a teraz ważę najwięcej w życiu. Zacząłem chodzić na siłownię, ograniczyłem jedzenie, ale waga ani drgnie. Do tego doszło nadciśnienie, które też muszę teraz opanować.

Zszedłem z 15 mg do 7,5 mg i tę mniejszą dawkę brałem przez dwa miesiące. Później przez dwa tygodnie przyjmowałem ją co drugi dzień. Wcześniej podobny sposób sprawdzał mi się przy innych lekach. Dzisiaj mija siedem dni od ostatniej dawki 7,5 mg.

Przez pierwsze trzy dni prawie nie mogłem spać. Zasypiałem na trzy–cztery godziny, a potem budziłem się zupełnie rozbudzony, z gonitwą myśli. Później doszły problemy żołądkowo-jelitowe, zawroty głowy, a na końcu zaczęły wracać lęki. Jeszcze nie jest tak źle, żebym chciał wrócić do leku, ale to zdecydowanie najbardziej nieprzyjemne odstawianie, jakie przechodziłem.

Nie chcę nikogo zniechęcać do Mirtoru, bo przez jakiś czas naprawdę dobrze mi służył. Chcę tylko zaznaczyć, że w moim przypadku zejście z niego okazało się trudniejsze niż z pozostałych leków.

AKTUALIZACJA: Dzisiaj jest siódmy dzień i nie czuję się aż tak źle. Ostatniej nocy nawet całkiem dobrze spałem. Chyba każdy przechodzi to inaczej.

Najtrudniejsze może przyjść dopiero po kilku tygodniach. Siedem dni to jeszcze krótko. Gdybym podczas odstawiania przesypiał cztery godziny, bardzo bym się cieszył.

Pewnie jeszcze się pogorszy, kiedy histamina osiągnie szczyt. Jeśli wrócisz do leku, to do mniejszej dawki — maksymalnie 3,75 mg.

To nadciśnienie, o którym wspomniałeś, pojawiło się przez Mirtor? Nie wydaje mi się, żeby powodował taki problem.

Nie, nie twierdzę, że bezpośrednio nadciśnienie przez lek. Chodziło mi o to, że dodatkowe 14 kg mocno się do tego przyczyniło.

A, rozumiem, bo zabrzmiało to trochę inaczej. Zgadzam się, że ten lek potrafi się człowieka mocno trzymać i trudno go odstawić. Sam biorę 3,75 mg wyłącznie na bezsenność. Jak pominę dawkę, to leżę całą noc z szeroko otwartymi oczami :slight_smile:

U mnie objawy odstawienia pojawiły się dopiero po siedmiu dniach od ostatniej dawki, także tego… Oby szybko ci przeszło.

A z tych wszystkich leków, które brałeś, który najlepiej pomagał na lęki? Zastanawiam się nad escytalopramem.

Eliceę, czyli escytalopram, najłatwiej było mi odstawić. Przez kilka miesięcy zszedłem z 20 mg do 5 mg, później przez parę tygodni brałem co drugi dzień i odstawiłem. Przez tydzień miałem lekkie uczucie takich „prądów” w głowie i właściwie tyle.